Kampanyalar

Allplan’ın Açık BIM platformu için ödül ‘Bimplus’, BIMSWARM’dan sertifika aldı

Allplan’ın Açık BIM platformu için ödül:’Bimplus’, BIMSWARM’dan sertifika aldı

 

İlk Open BIM platformlarından biri olan “Bimplus”, “BIM İşbirliği” ürün grubundaki BIMSWARM araştırma projesinin bir parçası olarak Allplan tarafından sertifikalandırıldı. BIMSWARM projesi, inşaat sektörünün dijitalleşmesini ilerletmeyi ve bunun için standartlar ve çözümler geliştirmeyi amaçlıyor. Çekirdek, binaların BIM tabanlı planlaması, yürütülmesi ve işletilmesi ile ilgili açık bir uygulama, hizmet ve içerik platformudur. Odak noktası, üreticiden bağımsız BIM arayüzlerine dayalı yazılım çözümlerinin sertifikasyonu ve değerlendirilmesidir.

Pazar yeri ve yazılım platformu bir arada

“BIMSWARM’ın zorlu sertifika kriterleri, çeşitli proje katılımcılarının işbirliğinde vazgeçilmez olan tüm temel işlevleri ve güvenlik unsurlarını içerir. Bimplus’ın bu gereksinimleri tam olarak karşılamasından memnunuz. Kullanıcılar, tüm proje yaşam döngüsü boyunca etkili bulut tabanlı veri ve bilgi yönetimi ve dolayısıyla şeffaf BIM iş akışları sağlayan bir platform kullandıklarından emin olabilirler ”diyor Allplan’de Ürün Müdürü Thomas Müller.

Bir inşaat projesinde yer alan herkes için tek tip veri standartları söz konusu olduğunda tercih edilen araçlar. Yerel verilerin yanlış yorumlanması, hızlı bir şekilde maliyetli inşaat kusurlarına yol açabilir. Bu nedenle şirketler, açık standartlar temelinde güvenli veri alışverişini destekleyen yazılım çözümlerini giderek daha fazla kullanıyor. Plan build 4.0 doğrultusunda Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen BIMSWARM araştırma projesinin amacı tam olarak budur.

Allplan BIM Stratejisi ve Yeni Teknolojiler Ürün Müdürü Stefan Kaufmann, “Sertifika, herhangi bir OPEN BIM iş akışına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilecek çözümler geliştirme stratejimizin başarısının bir başka teyididir” diyor.

Stefan Kaufmann, ‘Sistem ve üretici sınırları arasındaki entegrasyon ve OPEN BIM’e olan bağlılığımız sayesinde, tüm proje katılımcılarının verileri üzerinde kontrolü elinde bulundurduğu inşaat sektöründe geleceğe yönelik dijitalleştirmeyi destekliyoruz’ diye devam ediyor.

BIMSWARM, bir yandan bilgi portalı ve BIM çözümleri için bir pazar yeri olarak hizmet vermektedir. Öte yandan, yazılım çözümlerinin inşaatla ilgili alt süreçlerde etkileşime girmesini sağlayan bir platform oluşturur. BIMSWARM’da şirketler, yakın zamanda onaylanan Open BIM platformu “Bimplus”a ek olarak sertifikalı BIM özellikli CAD çözümü “Allplan” da dahil olmak üzere ilgili alanları için BIM sertifikalı yazılım çözümleri bulabilirler.