Kampanyalar

Türkiye’de Verimli Köprü Tasarımı

2017 yılında Türkiye’nin en büyük mühendislik danışmanlarından biri olan Yüksel Proje 3D modellemeye geçiş yaptı. Şirket, sadece dört Allplan lisansı ile köprüleri, alt geçitleri, menfezleri ve istinat duvarlarını modellemeye başladı ve talebi karşılamak için hızla 19 lisansa çıktı. Allplan Bridge tasarım yazılımının ilk uygulayıcılarından biriydiler ve tüm köprü projeleri için piyasaya sürüldüğünden beri kullanıyorlardı. Allplan Bridge Day 2021 etkinliğinin bir parçası olarak, Türkiye’de Allplan Bridge kullanılarak başarıyla teslim edilebilen üç köprü tasarım projesini paylaştılar.

Rize-Artvin Havaalanı Köprüsü

Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye’nin kuzeydoğu kıyılarında ıslah edilmiş arazi üzerine inşa edilen yeni bir havalimanıdır. Bu işlerin bir parçası olarak, yerinde yeni bir döküm, ardgermeli köprü gereklidir. 444 metreye yayılan platform genişliği 11,25 m ve döşeme derinliği 1,2 ila 1,8 m arasında değişmektedir.

Bu köprü, temel olarak geometrinin değişken parametreleri nedeniyle çeşitli zorluklar sundu. Örneğin, güverte yüksekliği köprünün enine kesiti boyunca değişiyordu. Diğer bir zorluk, köprü güvertesini desteklemek için V şeklinde sütunlar kullanan köprü ayaklarının eksantrikliğiydi. Güverte yükseldikçe, payandalar arasındaki mesafe arttı. Yığın sayısı ve aralıklarının yanı sıra ardgerme tendonlarının ekseni de değişen geometriye sahipti.

Bunun üstesinden gelmek için mühendisler, hızlı ve doğru bir şekilde bir 3D model oluşturmak için Allplan Bridge içinde değişken parametreler kullandılar. Model tamamlandığında, inşaat çizimlerinin hızla oluşturulduğu Allplan’a gönderildi. Allplan for Yüksel Proje’nin en kullanışlı avantajlarından biri, detaylandırmanın hızlı ve hassas bir şekilde tamamlanmasını sağlayan yüksek performanslı inşaat demiri detaylandırma araçlarıdır.

Yüksel Proje

Zigana Köprüsü
Zigana Köprüsü, bölgedeki mevcut bir tünelin yerini alma çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Zigana Geçidi’nde inşa ediliyor. Yerinde dökme, ardgermeli köprü 126 metre uzunluğa ve maksimum 46 metre açıklığa sahip üç açıklığa sahiptir. Bu köprü, geleneksel olarak modellenmesi zor olan köprünün enine eğimi nedeniyle zorluklar ortaya çıkardı. Art gerdirme tendon ekseni de köprünün uzunluğu boyunca değişiyordu, ancak bu, Allplan Bridge’de değişken parametrelerle kolayca ele alındı.

Model Allplan Bridge’de tamamlandıktan sonra, onu sorunsuz bir şekilde Allplan’a aktarmak kolaydı. Burada, donatı tasarımı ve detaylandırma dahil olmak üzere 2B çizimler, otomatikleştirilmiş araçlarla hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Allplan ve Allplan Bridge kullanmanın bir başka faydası da, miktar hesaplamaları için güvenilir bir temel sağlayan, sağladığı yüksek doğruluktur.

Yüksel Proje

Oran Viyadüğü
Oran Viyadüğü, Cezayir’in Oran ilinde yapım aşamasında olan yeni, ardgermeli kirişli bir köprüdür. 684 metre uzunluğunda, üretim sırasında halihazırda kurulmuş olan ardgerme tendonları ile prekast beton parçalardan oluşur. Köprü, açıklığı 40 metreyi bulan 17 payanda ile destekleniyor.

Bu köprü için dairesel ayaklar ve kazık temeller 3 boyutlu olarak modellenmiş ve ardından Allplan’da güçlendirilmiştir. Allplan’ın araçları, sıra dışı şekillerin güçlendirilmesini ve detaylandırılmasını kolaylaştırır, çubukları tek bir tıklamayla modeller. 2B görünümler otomatik olarak oluşturulduğundan, tanıdık bir 2B iş akışı kullanılarak detaylandırma yapılabilir.

Yüksel Proje

Çözüm
Yüksel Proje mühendisleri için Allplan ve Allplan Bridge ile çalışmak, tasarımlarında ihtiyaç duydukları esnekliği sağlıyor. Tasarım aşamasında çeşitli alternatifler önerildiğinden ve inşaat sırasında bile revizyonlar yapılabildiğinden, tasarım sürecini optimize eden köprü tasarım yazılımına sahip olmak önemli ölçüde zaman ve dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlar. Yüksel Proje için Allplan ve Allplan Bridge, optimum ve ekonomik tasarımlar oluşturmak için ihtiyaç duydukları çözümleri sunar.

Köprü tasarım sürecinde ne kadar zaman kazanılabileceğini görmek için ALLPLAN’ın çığır açan köprü tasarım yazılımı olan Allplan Bridge’in 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü deneyin.