Case Study

Prefabrik elemanlarla inşa edilen 5.000 m² Van Edremit Okulu,

Prefabrik elemanlarla inşa edilen 5.000 m² Van Edremit Okulu, sanatsever gençlere tutkuları için yeterli alan sunuyor.

© Abdullah ETE, ETE İNŞAAT SAN.TİC LTD.ŞTİ.

Allplan Uygulamada

TÜRKİYE’DE SANAT VE PREKAST ELEMANLAR: VAN EDREMİT OKULU

Prefabrik elemanlardan yapılan yeni okul binasında resim, heykel ve müzik yapmak

Edremit’teki sanat okulunun öğrencileri büyük bir dikkatle fırçalarını hareket ettiriyor, taşları sanat eserlerine yontuyor ve bir sonraki tiyatro gösterisinin provasını yapıyor. Edremit’teki prefabrik bina, toplam 5.000 metrekarelik alanıyla bu gençlerin sanatsal gelişimleri için geniş bir alan sunuyor. Sanat okulunun amiral gemisi, resim, modelleme ve heykel, seramik işleme gibi çeşitli atölyelerdir. , grafik ve tasarım – her sanatsal tür için mükemmel koşulları burada bulabilirsiniz. Ayrıca, yaratılan sanat eserlerinin sergilendiği geniş bir sergi salonunun yanı sıra 275 kişilik bir konferans salonu da bulunmaktadır. Cömert pencereler, doğal olarak oluşan gün ışığı sayesinde sanatçılara ideal koşullar sağlıyor. Ancak aynı zamanda bu çağdaş mimari proje, prekast tasarım ve detaylara, özellikle de prekast elemanların planlanmasını zorlaştıran pencerelerin ve filigran levhaların boyutlarına en yüksek talepleri yükledi. Ancak ETE İNŞAAT SAN.TİC LTD.ŞTİ’nin tasarım ekibi Allplan Precast ile bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardı.

ÜRETİM PAFTALARI: GÖRÜNÜMDEKİ HERŞEYİ BASİTLEŞTİRİN

ETE ekibi 13 yıldır Allplan Precast’a güveniyor: ETE mimarı Sabriye Temel, yazılımın binaların 3B modelini oluştururken kullanıldığını açıklıyor. Yazılım özellikle elektrik tesisatları veya mekanik sistemler gibi MEP tasarımı için de faydalıdır. Teknik ve tasarım ekibi, üretim paftalarının Allplan Precast’in özel bir gücü olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, Allplan’ın donatı, fikstür ve ölçülendirme dahil olmak üzere üretim paftalarını verimli ve otomatik olarak oluşturmasıdır. Bu sayede güvenilir, detaylı ve her zaman güncel olan planlar çok kısa sürede oluşturulur. Yazılım aynı zamanda Van Edremit Lisesi’ndeki 60 prefabrik kiriş gibi yapısal prefabrik elemanların üretim paftalarını da otomatik olarak oluşturuyor.

600 ÇİFT DUVAR İÇİN OTOMATİK ELEMENTASYON

Teknik ve tasarım ekibi ayrıca Allplan Prekast Döşemelerdeki otomatik elemanların özellikle yararlı olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, yazılımın, döşemelerin üretilip teslim edilebilecek prefabrik birimlere akıllıca bölünmesini otomatik olarak sağlamasıdır. Allplan, prekast fabrikasının bireysel üretim seçeneklerini ve şantiye vincinin yük taşıma kapasitesini dikkate alır. Bu amaçla Allplan kütüphanesinde PythonPart olarak bir 3B vinç de mevcuttur. Bu yararlı işlev, okul binasının 600 çift duvarının özellikle verimli bir şekilde planlanmasını sağladı.

BİREYSEL DONATILANDIRMA

ETE tasarım ekibi, Allplan Precast’in donatıyı planlarken de çok yardımcı olduğunu vurguluyor: donatının yerleşimi esnektir, dolayısıyla proje için ayrı ayrı uyarlanmış donatı çözümleri geliştirilebilir.

ETE sadece 15 günde 600 çift duvar, 300 elemanlı döşeme ve 60 prefabrik kolonun tasarımını tamamlamayı başardı.© Abdullah ETE

DEPREM GÜVENLİĞİ

Türkiye’de sık sık şiddetli depremler yaşandığından Van’da depreme dayanıklı yapılaşma şarttır. ETE, iki katlı okul binasının depreme dayanıklılığının da en önemli önceliklerden biri olduğunu vurguladı. Allplan Precast’te depreme dayanıklı yapıya ilişkin özellikler projenin başlangıcında doğrudan dikkate alınabilir. Sonraki tüm planlama adımları dolayısıyla geçerli inşaat yönetmeliklerine uygundur. Tüm planlama adımları Allplan Precast’te gerçekleştiği için yalnızca tek bir yazılım çözümüne ihtiyaç duyulur.

PREKAST ELEMANLARIN GÜVENLİ TAŞINMASI

Fikstürlerin temel donatısı ve hesaplanması yazılım tarafından bağımsız olarak gerçekleştirilir. Örneğin Allplan, eğimli sehpalar için kaldırma ankrajlarını veya manşonlarını otomatik olarak prefabrik elemanın boyutlarına uyarlar ve bunları çizim sırasında yerleştirir. Sonuç olarak prefabrik elemanlar güvenli ve hızlı bir şekilde taşınır ve elemanlar sağlam kalır. Teknik ve tasarım ekibi, bu sayede yenilenen üretim maliyetlerinin veya eksik prefabrik elemanlardan kaynaklanan bekleme sürelerinin önlendiğini vurguluyor.

BİR BAKIŞTA PROJE BİLGİLERİ>

>Odak: Prekast

>Prekast tasarım yazılımı: Allplan Prekast

>Prekast tasarım ve üretim: ETE İNŞAAT SAN.TİC LTD.ŞTİ

>Prekast eleman sayısı: 600 çift duvar, 300 elemanlı döşeme, 60 prekast kiriş

>Prekast planlama: 15 gün

>Prekast elemanların üretimi: 45 gün

>Prekast elemanların montajı: 45 gün

300 FİLİGRE DÖŞEME

Tasarım ve detaylandırma aşamasında Allplan Precast olası zorlukları ve hataları önceden belirler. Tasarımcılar prefabrik elemanlar üretilmeden önce bile gerekli düzeltmeleri yapabilirler. Hatalar öngörüldüğünden, zaman alan üretim hatalarından kaçınılabilir, böylece zaman ve maliyetten tasarruf sağlanır. Montaj üretimden 15 gün sonra başladı. Projenin toplam imalat ve montaj süresi 60 gün oldu.

Türkiye Van Edremit Lisesi Öğrencilerinin Eserleri© Abdullah ETE

KESİNTİSİZ BİLGİ İLE ÜRETİM AKIŞI

Mimar, planlama verilerinin üretime doğru ve eksiksiz ulaşmasının da önemli olduğunu vurguluyor. Bu, Allplan Precast’in modüler eklenti MES Connect aracılığıyla kesintisiz bağlantısıyla sağlanır. Bu şekilde Allplan’daki çizim hızlı ve güvenilir bir şekilde fabrikanın üretim sistemine aktarılır. Ayrıca arayüz, gerekli malzemelere ilişkin tüm detayların otomatik olarak prekast kalıplara aktarılmasını sağlar. Bu, prekast fabrikasının üretimi önceden en iyi şekilde planlamasına ve elemanları verimli bir şekilde üretmesine olanak tanır.

PREKAST PARÇALAR SANATLA BULUŞUYOR

Edremit’teki sanat okulu öğrencileri, prekast elemanlardan oluşan okul binalarından memnun: Lise, güzel sanatlar için cazip odalar sunmanın yanı sıra depreme karşı da güvenlik sağlıyor.

“Allplan Precast’te özellikle takdir ettiğim şey, donatının esnek yerleştirilmesidir. Ayrıca Allplan donatı, fikstür ve ölçülendirmeyi içeren üretim paftasını otomatik olarak oluşturur.” Sabriye Temel, mimar, ETE İNŞAAT SAN.TİC LTD.ŞTİ.

MÜŞTERİ

ETE İNŞAAT SAN.TİC LTD.ŞTİ. 1987 yılında kurulmuş olup, prekast beton elemanların üretiminde uzmanlaşmıştır. Son yıllarda prekast beton tesisi güçlü bir büyüme kaydetti. Şu anda şirkette yaklaşık 30 kişi çalışıyor. Üretilen prekast elemanlar çok çeşitli projelerde kullanılmaktadır: konutlar, altyapı inşaatları, sağlık hizmetleri, endüstriyel binalar ve ticari binalar. Van Türkiye’deki üretim tesisleri, prekast fabrikası bünyesinde 4.000 m² kapalı üretim alanı, 16.000 m² açık alan, çeşitli üretim hatları ve bir tasarım ofisinden oluşmaktadır.

ALLPLAN HAKKINDA

ALLPLAN, AEC endüstrisi için küresel bir BIM tasarım yazılımı sağlayıcısıdır. “Tasarımdan İnşaya” iddiamıza sadık kalarak, inşaat sahası ve prefabrikasyon için ilk konseptten son detaylı tasarıma kadar tüm süreci kapsıyoruz. Allplan kullanıcıları, yalın iş akışları sayesinde en yüksek kalitede ve ayrıntı seviyesinde teslimatlar yaratırlar. ALLPLAN, bina ve inşaat mühendisliği projelerinde disiplinler arası işbirliğini desteklemek için güçlü entegre bulut teknolojisi sunar. Dünya çapında 600’ün üzerinde kendini adamış çalışan ALLPLAN’ın başarı öyküsünü yazmaya devam ediyor. Merkezi Münih, Almanya’da bulunan ALLPLAN, inşaat sektöründe dijital dönüşümün öncüsü olan Nemetschek Grubunun bir parçasıdır.