AllplanAllplan Yenilikler

ALLPLAN 2024: ÜRETKEN, İŞBİRLİKÇİ VE GELİŞMİŞ İŞ AKIŞLARINDA YENİ BİR DÖNEM

Binalar ve ulaşım altyapısı için, tasarımdan inşaata şimdi daha da hızlı

Münih – Tasarım, prefabrikasyon ve inşaat alanında devrim yaratan, AEC endüstrisi için BIM çözümleri sağlayıcısı ALLPLAN, binalar ve ulaşım altyapısı projeleri için tasarımdan inşaata kadar süreci hızlandıran BIM yazılımının en son sürümünü duyurdu. Allplan 2024, bir dizi güçlü ve otomatik tasarım aracı, entegre bulut tabanlı süreçler ve son teknoloji BIM iş akışları sunarak üretkenliği artırır, işbirliğini artırır ve üstün tasarım kalitesini kolaylaştırır. Yeni sürüm, kullanıcılara en önemli şeylere zaman ayırma konusunda daha fazla özgürlük sunmayı amaçlıyor: harika mimari tasarlamak, etkili çözümler üretmek ve üstün bir yapılı çevre inşa etmek.

“Kullanıcılarımıza endüstri lideri tasarımdan inşaata çözümler sunma taahhüdümüzün altını çizen önemli bir adım olan Allplan’ın en son sürümünü tanıtmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu yeni versiyonla, bir dizi yenilikçi özellik tasarladık. Yalnızca tasarım ve inşaat sürecini hızlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda genel kullanıcı deneyimini de yükseltiyor. Allplan 2024’ün yalnızca üretkenliği önemli ölçüde artırmak ve işbirliğini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda binalar ve ulaşım altyapısı projelerinde yeni bir yaratıcılık ve mükemmellik düzeyine ilham vereceğinden eminiz”, diyor Eduardo Lazarotto, ALLPLAN Ürün ve Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı.

Vollack Group Genel Müdürü Klaus Teizer şunları ekliyor: “İşbirlikçi proje planlaması kesinlikle Vollack yöntemiyle uyumludur ve sürdürülebilirdir. Çünkü akıllı, yetkin planlama kalite yaratır, inşaat maliyetlerini optimize eder ve kaynakları korur. Bizim için Allplan 2024 vazgeçilmezdir. İlk taslaktan şantiyede hayata geçirilmesine kadar bu süreci destekleyen bir araç.”

Bina tasarımında öne çıkanlar

Günümüzün AEC projelerinde, mevcut araziyi ve çevredeki binaları kapsayan Coğrafi Bilgi Sistemlerinden (GIS) elde edilen verilerin birleştirilmesi çok önemlidir. Mimarlar, mühendisler ve inşaat uzmanları, tasarımları çevrelerine kusursuz bir şekilde entegre etmelidir. Allplan 2024, çeşitli açık GIS platformlarından temel verilerin zahmetsizce çıkarılmasını kolaylaştıran, 3DCityLoader hizmetleri tarafından desteklenen bulut destekli bir GIS konnektörünü sunar. Bu araç, kullanıcılara arazi verilerini, bina hatlarını ve sokak düzenlerini doğrudan Allplan’a aktarma olanağı vererek bağlamsal tasarım hassasiyetini artırır.

Mimarlar bina cephesi tasarımı ve denemeleri için hızlı ve sezgisel araçlar talep ediyor. Allplan’ın gelişmiş cephe modülü, daha hızlı cephe oluşturma ve ayarlamalar için önceden tanımlanmış pencere/kapı parametrik bileşenlerini kullanarak süreci kolaylaştırır. Bu ilerleme, açılış elemanlarının cephe tasarımına dahil edilmesini hızlandırırken, optimize edilmiş performans ve genişletilmiş işlevsellik sunarak mimarların cepheleri daha yüksek hız, esneklik ve kolaylıkla tasarlamasına ve uyarlamasına olanak tanıyor.

Allplan 2024’teki yeni İçerik Bağlayıcı, harici 3B elemanları ve malzemeleri içe aktarma sürecinde devrim yaratarak mimarlar ve danışmanlar için zaman tasarrufu sağlar. Allplan’ın web tabanlı iş akışı, mtextur ve 3D Warehouse gibi harici tedarikçilerle entegre olarak içerik aktarımını ve özelleştirmeyi hızlandırır. Bu geliştirme, içerikle ilgili görevleri kolaylaştırarak mimarlar ve çok disiplinli danışmanlar için üretkenliği artırır.

Yeni Twinmotion Doğrudan Bağlantı, Allplan ve Twinmotion arasındaki alışverişi basitleştirerek tek tıklamayla gerçek zamanlı senkronizasyona olanak tanır. Mimarlar Twinmotion’un gerçekçi ortam gösteriminden, yüksek kaliteli elemanlarından ve hikaye anlatımı ve VR deneyimlerine yönelik araçlardan yararlanır. Bu özellik, tasarım süreci boyunca dinamik karar almayı güçlendirerek mimarların projelerini verimli ve etkili bir şekilde görselleştirmelerine olanak tanır.

Allplan 2024 ilk kez güçlü SDS2 çelik bağlantı motorunu entegre ederek standart çelik bağlantıların modellenmesini kolaylaştırıyor. Entegre kontroller, tasarım aşamasında bağlantıların üretilebilir ve kurulabilir olmasını sağlar. Bu yaklaşım, bağlantı modelleme ve tasarım çözümleriyle uyumluluğu sağlayarak mimarların, mühendislerin, danışmanların ve yüklenicilerin hassas proje teklifleri sunmasına olanak tanır.

Allplan 2024, belirli fikstürler gerektiren çok sayıda prefabrik elemanla uğraşan prefabrik tasarımcılar için hayati önem taşıyan fikstür yönetimini geliştirir. Yazılım, fikstür yönetimini kolaylaştırarak planlama, faturalandırma ve üretim görevlerini basitleştirir. Prekast üretiminde vasıflı işçi kıtlığını ele alan Allplan 2024, doğru, hızlandırılmış ve hatasız donatı iş akışları için bağlantı profillerindeki etriyeyi göz önünde bulundurarak otomasyonu hasır kaynak sistemlerine kadar genişletiyor.

Hatasız tasarımların tartışılmaz olduğu bir sektörde çakışma tespiti vazgeçilmezdir. Allplan 2024, tek bir yazılım ortamında kesintisiz, uçtan uca çakışma tespitini sunar. Yazılım, çakışma türlerini (Sert çakışma, Yumuşak çakışma, İş Akışı çakışması ve Çakışmasız) kategorilere ayırıp renk kodlayarak hızlı, net ve etkili çakışma kontrolü ve tanımlaması için kullanımı kolay bir genel bakış sağlar.

Allplan 2024 aynı zamanda BIM projelerinde konu (sorun) yönetimini kolaylaştıran BIMcollab Eklentisinin Teknik Önizlemesini de sunuyor. Kullanıcılar artık Allplan’dan BIMcollab projelerine sorunsuz bir şekilde bağlanarak, BCF içe/dışa aktarmaya gerek kalmadan konuları doğrudan yazılım içerisinde oluşturabilir ve düzenleyebilirler. Bu entegrasyon iş akışı verimliliğini artırır, zamandan tasarruf sağlar ve BIM sürecinde tutarlılık sağlar.

Ulaşım altyapısında öne çıkanlar

İnşaat sektörünün gelişen taleplerine yanıt olarak Allplan 2024, BIM yol modelleri için gelişmiş imkanlar sunuyor. Yeni sürüm, yol modellerinin mantıksal bölümlere ayrılmasına olanak tanıyor, yol elemanlarına nitelik atamayı kolaylaştırıyor ve modeli OPEN BIM IFC 4.3 formatında dışa aktarmaya hazırlıyor. Bu, tek tip model veri yapısını ve kapsamlı disiplinler arası işbirliğini sağlayarak tasarım ortaklarıyla bilgi alışverişini kolaylaştırır. Ayrıca ALLPLAN’ın gelişmiş BIM iş akışlarına yönelik taahhüdü altyapı projelerine de uzanıyor. Yazılım artık köprüler, yollar ve raylar için IFC 4.3 dosyalarının üçüncü taraf yazılımlardan içe aktarılmasını desteklemektedir.

Allplan’ın en son sürümü, yol kavşaklarının parametrik modellemesi için yeni bir çözüm sunarak T ve X kavşaklarının oluşturulmasını geliştiriyor. Bu özellik, parametrik yaklaşımı sayesinde kesişme noktası konumlarının ve dönüş geometrilerinin zahmetsizce ayarlanmasına olanak tanır. Kesişme alanının türetilmiş kesiti ve saha planı sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş olup, süreci hızlandırmakta ve önemli ölçüde zaman tasarrufu, gelişmiş kullanıcı dostu olma ve geometri değişiklikleri sırasında hata kaynaklarının en aza indirilmesini sağlamaktadır.

İnşaat planlamasında öne çıkanlar

Allplan 2024, inşaat mühendislerine, fizibilitelerini belirlemek için kazı ve iksa elemanlarını ayrıntılı olarak önceden tasarlama yetkisi verir. GPS kontrollü ekskavatör verileri de dahil olmak üzere ayrıntılı 3B modeller yüklenicilerin ihtiyaçlarını karşılarken, uygulama planı oluşturucuları da hafriyat elemanlarını titizlikle modelleyebilir. Modeli daha sonraki inşaat aşamalarında bile değiştirme esnekliği, fore kazıklı duvarlar, palplanş duvarlar ve zemin ankrajlarındaki iyileştirmelerle tamamlanan proje uyarlanabilirliğini artırır.

Ayrıca yeni sürüm, BIM²form’a kalıp veya yerinde dökme duvar bileşenlerinin atanmasını kolaylaştıran bir kalıp planlama aracı ekliyor. Şu anda MEVA’nın Meva Mammut 350 kalıp sistemi ile uyumlu olan bu araç, kalıp planlamasının dış tedarikçilere yaptırılması ihtiyacını ortadan kaldırarak maliyet tasarrufu sağlıyor ve proje kontrolünü geliştiriyor. Bu özellik, kullanıcılara çeşitli üreticilerin kalıp sistemleriyle verimli bir şekilde planlama yapma olanağı tanır ve dış kaynak maliyetlerine kıyasla uygun maliyetli bir çözüm sunar.

Allplan Cloud artık Allplan 2024 aboneliklerine dahil

Artık 11 Ekim 2023’ten itibaren tüm aboneliklerin temel bileşeni olan Allplan Cloud, Allplan masaüstü ve bulut uygulamalarını kusursuz bir şekilde entegre ederek tasarımdan yapıya iş akışlarında devrim yaratıyor. Bu kapsamlı çözüm, bulut tabanlı işbirliği, proje ve ofis ekip çalışması, verimli çizim ve plan dağıtımının yanı sıra buluttaki proje kaynaklarının kullanımını kapsayan bir dizi işlevsellik sunar. Ayrıca yapısal analiz çözümleriyle kolaylaştırılmış entegrasyon için AutoConverter gibi tamamlayıcı araçları da içerir. Ek bir avantaj olarak, 31 Aralık 2023’ten önce satın alınan Allplan abonelikleri, kullanıcılara Solibri Inside’a 12 aylık ücretsiz bir abonelik sunarak entegre model kontrolünü kolaylaştıracak.

Kullanılabilirlik

Allplan 2024 ve 14 günlük ücretsiz deneme sürümü artık indirilmeye hazırdır.

Aytıntılı Bilgi için