Kampanyalar

İşbirliğine Dayalı BIM Projelerinde Veri Alışverişi (IFC)

BIM ile yürütülmesi şart koşulan projelerde, daha ihale sürecinde, işveren tarafından genellikle her yazılımın açabildiği veya kaydedebildiği bir dosya formatı (ortak dil) belirlenir ve veri alışverişi (iletişim) bu format üzerinden gerçekleştirilir.

“IFC, nötr/açık tanımlama (şema) ve buildingSMART tarafından geliştirilen yazılıma özgü (tescilli) olmayan ‘BIM dosya formatı’ anlamına gelir. Başlıca BIM Yazılımları, IFC dosyalarının içeriye ve dışarıya aktarımını destekler.” *

IFC şemasını yıllar içinde güncellenen, kapsamı genişleyen, bünyesine yeni kelimeler eklenen, detaylandırılan bir sözlük olarak da düşünebiliriz. (Bu sürekli gelişen versiyonlar Model Görünüm Tanımlaması – Model View Definition (MVD) – olarak adlandırılmaktadır.) Örneğin, en yaygın kullanılan IFC2x3 TC1 versiyonunda bir vitrifiye elemanı ‘IfcFlowTerminal’ olarak tanımlanmış iken, IFC4 Add2 TC1’de ‘IfcSanitaryTerminal’ olarak tanımlanmıştır. Bunun dışında bu nesnenin grafik temsili, diğer nesnelerle ilişkileri, malzemeler vb. verilerinin de tanımlaması yapılır.

Yazının tamamı için: https://www.bimteknoloji.com/fikir/veri-alisverisi-ifc/

Yazar : Burcu Esen BARUTÇU, Mimar BIM Yöneticisi