Kampanyalar

İnşaat Projelerinde Görselleştirmenin Faydaları

[foogallery id="2075"]

Görselleştirme hem mimar hem de mühendis için önemli bir araçtır. Bir binanın veya yapının etkileyici mimari görselleştirmeleri, hem tasarım aşamasında hem de bir sözleşme imzalanmadan önce projeyi müşteriler için hayata geçirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, malzeme ve bileşen seçimlerinin etkilerinin kolayca görülebildiği ve dolayısıyla herhangi bir sorunun, örneğin erken ele alınabildiği tasarım aşamasında da faydalar sunar. Bu nedenle, güçlü görselleştirme araçlarına sahip olmak, mimarlar ve mühendisler için önemli bir avantajdır, bu nedenle bu özellikler Allplan 2022’de geliştirilmiştir.

Proje Görselleştirmenin Faydaları

 

Esasen görselleştirme, projeye açıklık getirerek iletişimi geliştirir – herkes nihai sonucu görebilir. Gerçekçi bir görselleştirme, müşterilerin tamamlanmış yapının nasıl görüneceğini ve alanın nasıl görüneceğini ve hissedileceğini hayal etmelerine yardımcı olabilir. Tasarım amacını bu kadar net bir şekilde açıklayabilmek, iş için teklif verirken büyük bir avantaj olabilir ve müşterilerin yatırımlarından ne elde edeceklerini görmelerini kolaylaştırır.

Görselleştirmenin bir başka yararı, sorunları tanımlamayı ve tartışmayı kolaylaştırmasıdır. Pek çok paydaş için, bir 3B görselleştirmeyi anlamak, tamamlanmış makaleyi bir 2B çizgi çiziminden hayal etmeye çalışmaktan çok daha net ve kolaydır. Tasarım sırasında, bir seçim yapılmadan ve sonuçlanmadan önce farklı seçenekleri (malzemeler ve bileşenler, kapı ve pencere açıklıkları ve hatta renk şemaları ve diğer detaylar gibi) denemek kolaydır. Yüksek kaliteli görselleştirmelerle, bu kararlar sahaya kurulmadan önce değiştirilebilir ve bu geç aşamada değiştirilmesi maliyetli olabilir.

Benzer şekilde, bitmiş tasarımı çevreleyen ortamda görselleştirebilmek de faydalıdır. Topografik araştırmalar ve nokta bulutları içe aktarılabilir ve daha sonra yapının sahaya nasıl uyduğunu görmek için kullanılabilecek bir arazi modeli oluşturulabilir. Aydınlatma koşulları bile simüle edilebilir ve kontrol edilebilir. Bu sayede mimar veya mühendis, proje inşa edilmeden ve taşınması imkansız hale gelmeden ihtiyaç duyulduğunda değişiklik yapabilir.

Son olarak, sürükleyici bir deneyim sağlayan 3D fotoğraflar ve hatta sanal gerçeklik görüntüleri oluşturmak için araçlar kullanmak da mümkündür. Bu araçlar, 3B ortamı simüle ederek paydaşların oda boyutları ve düzeni hakkında fikir edinmelerine ve gerekli değişiklikleri erkenden yapmalarına olanak tanır.

 

Allplan Görselleştirmeyi Nasıl Destekler?

Mimari ve mühendislik sürecinde görselleştirmenin önemini kabul eden Allplan, tasarım yazılımında uzun süredir entegre ve etkileyici görselleştirme yeteneklerine sahiptir. En son sürüm olan Allplan 2022, modern grafik kartlarındaki gelişmelerden ve Vulkan grafik arayüzünden yararlanan revize edilmiş bir grafik motoruna sahiptir. Bu, özellikle hacimsel sis, çiçeklenme ve mercek parlaması gibi artık mevcut olan yeni efektleri kullanırken daha iyi performans ve daha gerçekçi görselleştirmeler sağlar.

Yüksek kaliteli görüntüler, Maxon’un entegre CineRender’ı kullanılarak doğrudan Allplan 2022 içinden oluşturulabilir veya Cinema4D, Lumion veya Twinmotion gibi diğer araçlara sorunsuz bir şekilde aktarılabilir. Bu çarpıcı görüntüler hem müşterileri hem de yatırımcıları etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda tasarım amacını iletmek için başka bir faydalı araç olacak. Bu ilk seferde doğru yaklaşım, projeleri başarılı bir şekilde teslim etmenin, müşterileri memnun etmenin ve güçlü bir itibar oluşturmanın anahtarıdır. Etkileyici görselleştirmelerle rekabet avantajı elde etmek için en son sürümün 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü indirin.