Allplan BimplusHaberler

ALMANYA’DAKİ İLK 3B YAZICI ÇIKTISI EV, ALLPLAN DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Süreç Mimarlara Yeni Tasarım Olanakları Açıyor

Münih, 18 Kasım 2020 – Almanya’nın ilk 3B yazdırılmış müstakil evi Beckum’da inşa ediliyor. BIM yazılımı Allplan kullanılarak MENSE-KORTE ingenieure + architekten ofisi tarafından planlandı. 3b baskı öncüleri, yeni teknolojide muazzam bir potansiyel görüyor.

Proje, MENSE-KORTE ingenieure + architekten’den Waldemar Korte’nin de içinde bulunduğu HOUS3DRUCK bina sahipleri derneği tarafından gerçekleştiriliyor. Ofis sahibi Waldemar Korte, mimarlar makine üretim yönteminde bir dizi avantaj görüyor: “3B baskı, ancak geleneksel inşaat yöntemlerinde yüksek bir mali harcama ile gerçekleştirilebilen yüksek derecede tasarım özgürlüğü sunuyor”, diyor.

Diğer basılı evlerde olduğu gibi, bina bölümlerinin – hatta bütün bir evin – el emeği olmadan dijital olarak katman katman üretildiği Beckum’da da kontur işçiliği ilkesi izleniyor. Yürütme PERI tarafından yapılıyor. Kalıp ve iskele sistemleri uzmanları, devasa portal robotları ile yaklaşık bir metrekare duvar yüzeyini beş dakika içinde üretirler – ve bu tamamen kalıpsızdır. Özel gereksinimleri karşılayan malzeme, dünyanın en büyük inşaat malzemeleri şirketlerinden biri olan HeidelbergCement’ten gelmektedir. İştiraki italcementi ile birlikte, yapı malzemeleri uzmanları, kalıpsız uygulanabilen, 3B baskı için i.tech 3D adlı özel bir beton geliştirdiler. Projeye, Münih Teknik Üniversitesi ve Schiessl Gehlen Sodeikat mühendislik ofisinin uzman görüşleri eşlik ediyor.

Mimarlar için daha fazla özgürlük

Süreç, örneğin daha karmaşık şekiller için yeni tasarım olanakları ve dolayısıyla planlama ve tasarımda mimar için daha fazla özgürlük sağlar. Allplan’a entegre edilen ®Parasolid modelleme çekirdeği, bu tür serbest biçimli geometrilerin planlanması için teknik temel sağlar.

Waldemar Korte, tasarımın bütünleştirici karakterinde başka bir avantaj görüyor: “Makine imalatı ile birlikte mimarlar ve mühendisler tarafından yapılan disiplinlerarası tasarım, binaların ve bina yapılarının tasarımı ve uygulanmasında büyük bir verimlilik potansiyeli sunuyor”. Aynı zamanda, normalde sadece daha sonraki bir aşamada eklenecek olan yan alım satımların baskı işlemi sırasında uygulanma olasılığını da açar.

Zorluk: 3B model verilerinin hazırlanması

Şu anda bir zorluk, hala 3B model verilerinin hazırlanmasıdır. Yaklaşık 160 metrekare kullanım alanına sahip iki katlı müstakil ev, Allplan’da sorunsuz bir şekilde modellenmiştir. Bununla birlikte, model verileri daha sonra yazıcı otomatik üretim için gerekli tüm bilgilere sahip olmadan önce birkaç yazılım ürününden geçirildi. MENSE-KORTE ve PERI’nin CAD ve yazıcı arasındaki arayüzü geliştirmek için şu anda Allplan ile birlikte çalışmasının nedeni budur. Bu çalışma, daha sonra basılacak olan bütün bir konut arazisinin yalnızca ilkidir. Bu, projenin ilerleyen safhalarında biraz rahatlama sağlayabilir. Ancak pilot ev, tamamlandıktan sonra 1.5 yıl boyunca, sonunda oturuma geçinceye  kadar bir gösteri evi olarak hizmet verecek.

Daha fazla bilgi: WWW.HOUSEDRUCK.DE ve WWW.MENSE-KORTE.DE