Kampanyalar

ALLPLAN, ALMAN ARAŞTIRMA PROJESİ BİMSWARM’DAN SERTİFİKA ALDI

OPEN BIM özellikli CAD çözümü için verilen ilk ödül

Münih, 8 Nisan 2021 – Allplan, BIMSWARM araştırma projesinin bir parçası olarak onaylanan ilk CAD çözümüydü. Proje, inşaat sektörünün dijitalleşmesini ilerletme ve bu amaca yönelik standartlar ve çözümler geliştirme hedefini sürdürüyor. Projenin özü, binaların BIM tabanlı tasarımı, yürütülmesi ve işletilmesi için açık bir uygulama, hizmet ve içerik platformudur. Odak noktası, satıcıdan bağımsız BIM arayüzlerine dayalı yazılım çözümlerinin sertifikalandırılması ve değerlendirilmesidir.

ALLPLAN’da Birlikte Çalışabilirlik Ürün Müdürü Thomas Müller, “Allplan, CAD ürünleri için OPEN BIM sertifikasyonunu başarıyla tamamladı. BIMSWARM böylece OPEN BIM özellikli bir CAD sistemi için tüm gereksinimlerin tam olarak karşılandığını onaylıyor,” diyor.

Pazar yeri ve yazılım platformu bir arada

OPEN BIM, bir inşaat projesine dahil olan tüm taraflar için tek tip veri standartları söz konusu olduğunda giderek tercih edilen bir araç haline geliyor. Yerel verilerin yanlış yorumlanması, hızla maliyetli inşaat hatalarına yol açabilir. Sonuç olarak, şirketler, açık standartlar temelinde veri alışverişini destekleyen yazılım çözümlerini kullanmaya teşvik edilmektedir. Planen Bauen 4.0’ın öncülüğünde Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen BIMSWARM araştırma projesinin hedefi tam da budur.

“Bu sertifikasyon sorunsuz herhangi AÇIK BIM iş akışına entegre edilebilir çözümler geliştirme stratejimizin başarısını doğrulamaktadır,” Stefan Kaufmann, Allplan  BIM Strateji ve Yeni Teknolojiler Ürün Müdürü söylüyor. Stefan Kaufmann, “Sistem ve üretici sınırları boyunca entegrasyon ve OPEN BIM’e olan bağlılığımız sayesinde, inşaat sektöründe geleceğe dönük dijitalleşmeye katkıda bulunuyoruz” diye devam ediyor.

Bir yandan BIMSWARM, BIM çözümleri için bir bilgi portalı ve pazar yeri olarak hizmet vermektedir. Öte yandan inşaatla ilgili alt süreçler için yazılım çözümlerinin etkileşimini sağlayan bir platform oluşturur. Şirketler, ilgili alanları için BIMSWARM’da BIM sertifikalı yazılım çözümlerini bulabilirler – ilk sertifikalı CAD ürünü ise Allplan’dir. ALLPLAN, inşaat projelerinde dijital süreçlerdeki uzmanlığı ile BIMSWARM’ı bir ortak olarak desteklemektedir.