Kampanyalar

ALLPLAN 2022: KUSURSUZ ENTEGRE SÜREÇLER ARACILIĞIYLA OPTİMAL İNŞA EDİLEBİLİRLİK

En son sürüm, daha iyi tasarım verimliliği için mimarlar, mühendisler ve müteahhitler arasındaki entegre iş akışları için yeni ölçütler belirliyor

Münih, 7 Ekim 2021 – AEC endüstrisi için küresel BIM çözümleri sağlayıcısı ALLPLAN, bugün yeni BIM yazılım sürümünün küresel olarak piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Allplan 2022, mimarlar, mühendisler ve müteahhitler için ilk tasarımdan şantiyedeki başarılı uygulamaya kadar tek bir platformda entegre bir çalışma yöntemi sunar. Yeni sürüm, arazi modelleme ve yol tasarımı işlevleriyle inşaat ortamının kapsamlı bir şekilde yakalanmasını destekler. Ayrıca modelleme, detaylandırma, veri yönetimi, güvenilir inşaat planlaması için ürün kalitesi iyileştirmelerinin yanı sıra koordinasyon süreçlerini kısaltmaya ve tasarım verimliliğini artırmaya yardımcı olacak optimize edilmiş bir kullanıcı deneyimi sunar.

ALLPLAN CEO’su Dr. Detlef Schneider, “Müşterilerimizin projelerini başlangıçtan inşaata kadar verimlilik için optimize etmelerini sağlamak, ‘İnşa için Tasarım’ kurumsal stratejimizin odak noktası ve Allplan 2022’nin kalbinde yer alıyor” diyor. ‘Bu, daha iyi kararlar almak, sürdürülebilirliği ve güvenliği artırmak ve atıkları azaltmak için tasarım sürecinin erken bir aşamasında inşa edilebilirlik, ön imalat ve şantiye zorluklarının dikkate alınmasını içerir.’

Bu aynı zamanda İsviçreli mühendislik firması Emch+Berger gibi müşteriler tarafından da doğrulanmaktadır: ‘Bir projenin ilk tasarımından şantiyede başarılı bir şekilde uygulanmasına kadar geliştirilmesi ve optimizasyonu, çok sayıda bilgi ve gereksinimin olduğu çok katmanlı bir iştir. Dikkate alınmalı ve bir araya getirilmelidir. Bize göre, fazlardan ve işlemlerden bağımsız tutarlı planlama, proje başarısının anahtarıdır. Allplan ile, bu bütünsel ve bütünsel yaklaşım felsefemizi destekleyen bir yazılım çözümümüz var’ diyor. Sigrist, Emch+Berger’de inşaat mühendisi.

ALLPLAN Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin Lea: “Allplan’da konseptten detaylı tasarıma kadar modeller oluşturmaya yardımcı olacak araçlar sağlamak temel odak noktasıdır. Modelleme yeteneklerimizi geliştirmenin yollarını sürekli olarak araştırıyoruz ve bu yıl miktar kalkış, arazi modelleme ve yol tasarımı için yeni işlevlerin yanı sıra çeşitli iyileştirmeler sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz.“

Allplan 2022’deki Yenilikler

Yeni özelliklerin ve iyileştirmelerin büyük bir kısmı müşterilerimizden gelen geri bildirimlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca yeni versiyonun yüksek verimliliğini de kanıtlıyorlar. ‘Allplan 2022’nin ilk test versiyonundan bu yana, tüm projeleri onunla yürüttüm. ALLPLAN geliştirme ekibi ile neredeyse günlük işbirliği sayesinde, versiyon sürekli geliştirildi. Meslektaşlarımın yeni fonksiyonları kullanabilmesini şimdiden dört gözle bekliyorum. BIM yazılımının geliştirilmesi, işbirliğini daha verimli ve esnek hale getiriyor,’ diyor Graz’dan CAD-Forge GmbH Genel Müdürü Reinhard Roscher.

Gelişmiş modelleme yetenekleri

Ayrıntılı ve kesin modeller, BIM projelerinin verimli bir şekilde işlenmesi için önemli bir ön koşuldur. Allplan 2022 ile bileşenlerin etkileşimi temelden revize edilmiştir. Bir çizim dosyasındaki kesişim artık öncelikler aracılığıyla tutarlı bir şekilde kontrol ediliyor. Manuel yeniden işleme çoğu durumda artık gerekli değildir. Ortaya çıkan artan model kalitesi, çalışma çizimleri ve ayrıntılı çizimler oluşturmak için gereken çabayı azaltır. Çarpışmalar önlenir ve miktarlar daha da güvenilir bir şekilde belirlenebilir.

Arazi modelleme ve yol tasarımı için işlevsellik tamamen yeniden geliştirildi ve daha hızlı başlamak için sezgisel bir kullanıcı arayüzü içeriyor. Ek olarak, nokta listelerinin, LandXML ve REB dosyalarının içe aktarılmasının yanı sıra yol hizalamalarının aktarımı da desteklenir. Performansı daha da optimize etmek için ilgili alanlar bir arazi modelinden kesilebilir.

Gelişmiş çelik detaylandırma ve yapı

Daha önce tanıtılan kirişler, kolonlar, duvarlar ve delme kesme donatıları için otomatik donatı yükseltildi. Örneğin, temel PythonParts korunur ve parametrik olarak ayarlanabilir. Takviye, bölümler ve etiketlerle birlikte kopyalanabilir, bu da birçok benzer donatı durumuyla uğraşırken zamandan tasarruf sağlar.

Allplan 2022 için cıvatalı ve kaynaklı çelik bileşenler yeni geliştirildi. Çelik konstrüksiyon bağlantıları, yeni bağlantı araç kutusunda bulunan plakalar, kilitler, cıvatalar ve kaynaklar gibi standart elemanlara dayalıdır, ve Python komut dosyalarını kullanarak aynı zamanda bağlantılarda birleştirilebilir. .

Kapsamlı veri yönetimi

OpenBIM platformu Bimplus, örneğin büyük modellerin yüklenmesini hızlandıran, ölçümü basitleştiren ve belge yönetimini optimize eden çeşitli iyileştirmeler sunar. Ayrıca, artık Sayı ve Slayt Gösterisi Yöneticisine belgeler ve bağlantılar eklenebilir ve Sayı Yöneticisindeki özellikler özelleştirilebilir. Son olarak, seçili nesneleri IFC formatında dışa aktarmak artık mümkün.

BIM projeleri için merkezi önemi nedeniyle, Allplan ve Bimplus ile öznitelik yönetimi sürekli olarak geliştirilmektedir. Örneğin, Allplan ve Bimplus arasındaki etkileşimin performansı iyileştirildi. Nitelikler için formül düzenleyici artık Python programlama dilini ve yanlış formülleri algılamak için bir sözdizimi denetimini destekliyor.

Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi

Sayısız iş akışı ve kullanıcı dostu iyileştirmeler, Allplan 2022 ile verimli tasarım süreçleri sağlar. Allplan’a başlamayı kolaylaştırmak için araç ipuçları geliştirildi: fare düğmesiyle bir simgenin üzerine geldiğinizde, işlevin kısa bir açıklaması şimdi Otomatik olarak görüntülenir.

Örneğin, ( Visual Scripting ) Görsel Komut Dosyası alanındaki bir dizi optimizasyon, özel komut dosyaları oluşturmayı daha da kolay ve hızlı hale getirir. Yeni palet tasarımcısı, parametrelerin birden çok sekmeye seçici olarak yerleştirilmesine olanak tanır.

İşbirliği aracı Allplan Share ile lokasyonlar arası çalışma için çok sayıda optimizasyon yapılmıştır. Örneğin, veriler bekleme süresi olmadan arka planda yüklenir.

Güvenilir planlama için yeni araçlar

BIM ve dijitalleşme sadece tasarım süreciyle sınırlı değil, aynı zamanda inşaatta da giderek daha önemli bir rol oynuyor. Buna göre, tasarım ve prefabrikasyon sırasında inşaat sürecine daha fazla önem verilmektedir. Allplan 2022, vinçler ve beton pompaları gibi şantiye yönetimi için özel olarak geliştirilen yeni nesnelerle bu eğilimi desteklemektedir.

Ayrıca, miktar hesaplaması geliştirilmiştir. En son Allplan versiyonuyla, modellenmemiş öğeler (örn. kalıp) bile nicelleştirilerek güvenilir maliyet planlaması sağlanır.

Görselleştirme yetenekleri, daha iyi performans ve ikna edici görselleştirmeler için modern grafik kartlarının özelliklerinden yararlanan yeni sürümde genişletildi. Hacimsel sis, çiçeklenme ve mercek parlaması dahil olmak üzere bu amaç için yeni efektler mevcuttur.

Kullanılabilirlik

Allplan 2022 ve 30 günlük ücretsiz deneme sürümü şimdi indirilebilir durumda. Yeni Windows Installer ile artık daha da hızlı başlayabilirsiniz. Kullanıcı kılavuzu da yeniden tasarlandı ve basitleştirildi. Çok sayıda iş istasyonunuz varsa, tüm ayarları kaydedebilir ve ardından kurulumu tamamen otomatik olarak çalıştırabilirsiniz.
Allplan 2022 hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: HTTPS://WWW.ALLPLAN.COM/ALLPLAN2022