Kampanyalar

Donatı modellemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için 60 saniyenizi ayırın.

 

Donatı modellemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için 60 saniyenizi ayırın.

2B çizim yöntemlerine kıyasla 3B donatı modellemesi daha mı zor geliyor? Aslında doğru bir detaylandırma yazılımı ile çok daha kolay ve hızlıdır. Sadece 5 basit adımda, gelişmiş bir 3B modelleme yazılımını kullanarak herhangi bir yapıyı modelleyebilir, donatısını oluşturur ve detaylandırabilirsiniz; şöyle:

Birinci Adım: Strüktürel Modeli Oluşturun

Donatıyı eklemeden önce, yapının 3B modelini oluşturmanız gerekir. Basit yapılar için, kirişler, kolonlar ve duvarlar gibi standart elemanlar eklenerek bir model oluşturulabilir. Köprü türü karmaşık yapılar için, bir değişken köprü döşemesi gibi bir kesit çizilerek ve bir hizalama boyunca (sabit kesitler için) extrude edilerek veya kesit dizeleri (değişken kesitler için) kullanılarak kesitler arasında bir 3B model oluşturulabilir. (Dever değişkenleri, yatay veya düşey kurba göre modelleriniz oluşturulur) Bu yöntemlerle karmaşık şekiller bile hızlı ve kolaylıkla modellenebilir.

İkinci Adım: Kesit Oluşturun

Kesitler, modelde nereden yapılması gerektiği sadece bir çizgi ile belirtilerek kolayca oluşturulabilir. Ardından, donatıyı kesit üzerinden çizerek çalışma mesafesini girdiğinizde donatılarınız otomatik olarak 3B modelin içine yerleştirilir. Aynı zamanda donatı, o anki bilgiler kullanılarak etiketlenebilir (pozlandırılır).

Üçüncü Adım: Donatı Ekleyin

Basit şekillerin donatısı, çubuk donatı ve eleman seçilerek belirli bir aralıkta otomatik olarak oluşturulur. Alternatif olarak, karmaşık şekillerde donatıyı eleman boyunca yerleştirmek için, extrude aracını (sabit çubuk şekiller için) veya sweep aracını (değişken çubuk şekilleri veya farklı yollara sahip birden çok şekil için) kullanın. İstenen sonuca ulaşmak ve çubuk şekillerdeki değişimi kontrol için özel kenarlar kullanılabilir. İşaretleme numaraları, çubuk sayısı, çap, gönye, kanca açısı ve bindirme uzunluğu gibi özellikler kutusundan değiştirilebilir. Çubuk bilgisi kullanılabilir hale geldikçe (boşluk, sayı vb.) etiket (ikinci adımda yerleştirilmişse), otomatik olarak güncellenir.

Dördüncü Adım: Çubuk Yerleşimlerini Değiştirin

Çubuk yerleşimi, bir grup çubuk seçilerek ve bir öğe boyunca değişken çubuk aralığını hesaba katarak değiştirilebilir. İkinci adımda bir etiket yerleştirilmişse, çubuk yerleşiminde yapılan değişiklikler otomatik olarak etikete yansıtılır.

Beşinci Adım: Etiket ve Donatı Çizelgesi Ekleyin

Önceki adımlarda etiket yerleştirilmemişse, sonradan da çeşitli stiller kullanılarak etiket yerleştirilir. Tüm donatı bilgileri etikete yazdırabilir. Seçilen pozlara donatı şeması oluşturulabilir ve çizim üzerine yerleştirilebilir, metrajı tek bir tuş alabilir, çizim yeniden pozlandırabilir ve yazdırılabilirsiniz.

https://aluplanbim.com/