Kampanyalar

Prekast İnşaatta Dijitalleşmeye Nasıl Öncülük Ediyor (allplan.com)

Prekast İnşaatta Dijitalleşmeye Nasıl Öncülük Ediyor?

İnşaat sektöründen uzmanlar, prekast elemanlar için parlak bir gelecek öngörüyor: küresel prekast beton endüstrisinin yıllık ortalama büyüme oranının 2021 ile 2028 arasında %5,3 olması bekleniyor. 2020’de prekast beton pazarı yaklaşık 92,14 milyar ABD Doları değerindeydi ve 2028’de 139,33 milyar ABD dolarının üzerine çıkması bekleniyor[1]. Ancak, Global İnşaat Raporu’na göre, bir bütün olarak inşaat sektörünün ortalama büyüme oranının yıllık sadece %3,2 olması bekleniyor. Özellikle sanayileşmiş inşaatın, inşaat endüstrisinin geri kalanından daha hızlı büyümesinin nedeni, bu teknolojinin sayısız avantajıyla açıklanabilir.

Prefabrikasyon sabit fiyatlar, zamanında teslimat ve hassasiyet sunar
Prefabrik parçalar kullanıldığında, yapı bileşenleri fabrikalarda milimetrik olarak önceden üretilir ve ardından tam zamanında şantiyeye taşınır. Orada bir vinç montajı devralır ve prekast elemanları doğru yere taşır.

Sanayileşmiş inşaatın somut avantajları nelerdir? Saha dışı üretim, sanayileşmenin faydalarını inşaat sektörüne aktarır ve böylece daha fazla verimlilik, daha kısa teslim süreleri ve daha yüksek hassasiyet sağlar. Diğer bir önemli avantaj, maliyet ve zaman planlamasının olağanüstü doğruluğudur – özellikle de McKinsey’e göre, geleneksel inşaat projelerinin planlanandan genellikle %20 daha uzun sürdüğü ve %80’e kadar daha fazla maliyetli olduğu gerçeği göz önüne alındığında. Prekast projelerde ise müteahhitler sabit fiyatlardan ve güvenilir teslim tarihlerinden yararlanmaktadır. Yüksek güvenilirliğin nedeni, prekast tesisindeki üretim makinelerinin kesin üretim planlaması ve hassas kontrolüdür.

Üretim koşulları da belirleyici bir rol oynamaktadır. Örneğin, fabrikalarda hava koşullarından tamamen etkilenmeyen parça üretimi, prekast beton elemanlar için tutarlı bir yüksek kalite standardını garanti eder. Doğru yazılım, kullanılan hammaddelerin optimum şekilde ölçülmesini ve yerinde betona kıyasla takviye miktarlarının önemli ölçüde azaltılabilmesini sağlar.

Prekast elemanlar sayesinde kaynakları verimli kullanan yapı
Prefabrik beton elemanlar sürdürülebilirlik açısından da puan alır: beton, ideal olarak çıkarılan ve yakın bir şekilde işlenen %100 doğal malzemelerden oluşur. Ayrıca, bu yapı malzemesi neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir ve örneğin yol yapımında kullanılabilir. Ayrıca araştırmalar, özellikle beton ve çimentonun ekolojik ayak izini daha da azaltmak için sürekli yeni yollar geliştiriyor. Daha kısa inşaat süresi sayesinde, yerel sakinler azaltılmış gürültü ve toz kirliliğinden faydalanır. Prekast beton ayrıca olağanüstü dayanıklılığa sahiptir ve yangına karşı oldukça dayanıklıdır.

Construction

ALLPLAN‘dan özel prekast tasarım yazılımı

Elemanların endüstriyel prefabrikasyonu, inşaat sektörünün, otomotiv endüstrisinin yıllardır önemli ölçüde yararlandığı verimlilik kazanımlarını yaşamasını sağlar. Tesla gibi düşünce liderlerinin yeni üretim tesislerini inşa etmek için uzun süredir prekast elemanlara güvenmeleri şaşırtıcı değil. Böylece prekast endüstrisi, tüm inşaat endüstrisinin dijitalleşmesi için bir rol modeli olarak hizmet edebilir.

Bununla birlikte, yeni tasarım yolları da uygun araçlar açısından yeniden düşünmeyi gerektirir. Bu nedenle, böyle bir geçiş söz konusu olduğunda, prekast elemanların tasarımı ve detaylandırılması konusunda uzmanlaşmış güvenilir bir yazılım ortağı son derece önemlidir. Yetkinlik Merkezi Allplan Precast uzmanları, prekast endüstrisinin özel gereksinimlerine çok aşinadır ve bu nedenle yazılım çözümleri Planbar ve Tim’i özellikle prekast projeleri için geliştirmiştir. Bu derinlemesine bilgi sayesinde, Gigafactory Berlin gibi büyük prekast projeleri, Allplan Precast’in sağladığı kolaylık ve verimlilik için merdivenleri ve merdiven sahanlıkları için tamamen Planbar’a güveniyordu. Gigafactory Berlin’in Allplan Precast kullanarak merdivenleri için tasarım ve üretim süreçlerini nasıl geliştirdiği hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

 

[1] Source: Market Analysis Report, Februar 2021, https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/precast-concrete-market